השקעה בתיק השוק

אנשים רבים נכנסים להשקעות מתוך מטרה להרוויח מהעליות של המדדים המובילים לאורך זמן. בחירה של נכסים ספציפיים מתוך מדד שלם, עשויה להצליח, אך גם להיכשל מכיוון שלא קל לחזות מי יהיו המניות המנצחות שיובילו את העליות במדדים. אחת האסטרטגיות הפופולאריות ביותר בשנים האחרונות היא אסטרטגיית השוק. באסטרטגיה זו המשקיע לא מנסה לנצח את המדד, הוא מנסה להיות בדיוק כמו המדד (לדוג' מדד ת"א 100, מדד ה S&P500).

 

אחת הסיבות המחזקות השקעה במניות באופן זה, היא בבסיסה כלל חשוב בהשקעות - פיזור! השקעה במדד מנטרלת לרוב את הסיכון הטמון במניה הבודדת ומשאירה את המשקיע עם סיכון השוק הכללי בלבד, משמע מורידה את תנודתיות ההשקעה. לרוב, ניתן להתיחס לתיק שבו מעל ל- 20 מניות ממספר סקטורים שונים כתיק מפוזר, אך העדיפות היא בראש ובראשונה למדד מייצג אמיתי.

בשוק ההון של ימינו יש מגוון גדול של מכשירים פיננסיים, בדגש על תעודות סל קרנות מחקות ו ETFs, שהופכים את ההשקעה בתיק השוק לקלה לתפעול. לעיתים קרובות נראה דמיון גדול מאוד בין קרנות מחקות, קרנות של אפיקים ספציפיים ותעודות סל. כיצד נבחין בינהם? אפילו התשואות מאוד דומות. איך בוחרים את המכשיר הנכון?

הפרמטר הראשון שנבדוק הוא השוואת תשואת נייר הערך למדד המתאים. נייר ערך שלא מחקה את המדד הוא כנראה לא הנייר הנכון.

נבדוק את הרכב ההשקעה של הקרן, ע"פ דף המוצר שמופיע בפורטלים הפיננסיים השונים או באתר החברה המנפיקה. חשוב לקרא מה מדיניות ההשקעה ומה הנכסים המרכיבים את הסל הרלוונטי.

פרמטר משמעותי נוסף הוא דמי הניהול. מנהלי הקרנות והתעודות גובים דמי ניהול ללא קשר לתוצאות הקרן או התעודה וניתן לראות את דמי הניהול בתשקיף. לנתון זה יש משמעות רבה בעיקר למשקיע לטווח ארוך, בשל האפקט של ריבית דה ריבית. שוב, התשואה נטו היא מה שמשנה בסופו של דבר אך פרמטר זה יכול להשפיע ברמה של עשרות אלפי שקלים לאורך השנים ולפעמים הוא הגורם להבדלים בתשואה. יחד עם זאת, חשוב להבין כי בניית אותו הרכב התיק הנכלל בקרן או בתעודה באופן עצמאי, יעלה לנו הרבה יותר כמשקיעים פרטיים למרות החיסכון של דמי הניהול.

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

שוק ההון מידע
דלג על שוק ההון מידע
עבור לתוכן העמוד