תיק מדדים בבורסה – עשה זאת בעצמך

27/08/2015

תיק השקעות המורכב ממדדים מובילים הוא הטרנד החם בעולם ההשקעות כיום. אם בעבר, בניית תיק השקעות הייתה עסק למומחים בלבד, כיום גם אתה יכול לעשות זאת לבד דרך האינטרנט, וליהנות מתיק השקעות איכותי בעלות מינימאלית.

 

תיק מדדים הנו קל לבניה ותפעול באופן יחסי. בעולם של תעודות סל וקרנות מחקות מספיק לרכוש ניירות ערך בודדים (מספר חד סיפרתי) בשביל לקבל תיק השקעות רחב, אשר מפוזר על פני מגוון נכסים פיננסיים מובילים בארץ ובעולם. במאמר הבא, נעזור לך להבין מהי הדרך המוצעת לבניית תיק השקעות שכזה, ואיך גם אתה כסוחר עצמאי יכול לעשות זאת בעצמך, דרך האינטרנט ובעלויות אטרקטיביות. אז יאללה, מתחילים >>

 

שלושה כללי יסוד שכל סוחר בבורסה חייב להכיר בעת בניית תיק השקעות:

 

1.       בחירת נכסים פשוטים לתפעול – שימוש נבון בתעודות סל וקרנות מחקות עשוי לתת   פתרון אידיאלי למשקיע פרטי. אין צורך לעקוב אחרי חברות ספציפיות ולחפש את המניה הבודדת כיוון שתעודות הסל והקרנות המחקות עושות זאת עבורנו.

 

 

2.       טיפול בעמלות – קשה להבין אנשים שמתאמצים לחסוך בסופר, בבוילר, בבילויים עם המשפחה, אבל ממשיכים לשלם דמי משמרת ועמלות גבוהות ומיותרות לבנק. כל כך פשוט היום להשקיע את החסכונות דרך חבר בורסה מפוקח מחוץ לבנק ולהפסיק לשלם דמי משמרת ועמלות גבוהות ומיותרות. הגענו למצב ש 2,000,000 פראיירים מסתובבים חופשי בישראל!

 

3.       קביעת רמת הסיכון –השלב החשוב ביותר בבניית התיק. טווח ההשקעה, החוסן הפיננסי, ייעוד הכסף ואהבת/שינאת סיכון, הם הגורמים המכריעים בקביעת רמת הסיכון בתיק ההשקעות. שני הפרמטרים המרכזיים, הם שיעור הרכיב המנייתי ומשך החיים הממוצע של אגרות החוב (הסבר פשוט בהמשך). 

 

 

בחירת נכסים בצורה מושכלת עם ראיה לטווח השקעה בינוני-ארוך

 

רכיב מניות - הנחת העבודה היא ששווקי המניות עשויים לעלות לאורך זמן יחד עם הצמיחה הכלכלית בעולם. רכיב מנייתי של תיק השקעות בריא, צריך להתבסס על חשיפה ל מדדים מובילים, המורכבים ממספר גדול של חברות מתחומי עיסוק שונים ולא מסקטור בודד או ממספר מניות קטן. 

 

 

ראשית, נציין שלמרות שרבים נוטים לחשוב שחשיפה למדד ת"א 25 או מדד ת"א 100 תעשה את כל העבודה, המציאות מלמדת שחייבים לפזר את ההשקעות גם לחו"ל. אמנם יש קורלציה מסויימת בהתנהגות של מדדי מניות שונים בעולם, אך לכל שוק המאפיינים שלו כך שלאורך זמן יכולים להיווצר הבדלי תשואה משמעותיים ולראיה התשואה העודפת של מדד ה S&P 500 האמריקאי מול מדד ת"א 25 בשנים האחרונות. חשיפה למדדי חו"ל לא חייבת להיעשות ע"י רכישת ניירות ערך זרים בחו"ל, ניתן לרכוש תעודות סל וקרנות מחקות המשקיעות בחו"ל ונסחרות בבורסה בתל אביב

 

אז איפה משקיעים? ניתן להשקיע בשווקים מפותחים בחו"ל. ארה"ב לדוגמא ולאחר מכן אירופה, מהווים מרכיב חשוב בתיק ההשקעות. מי שאינו מעוניין בחשיפה מטבעית, יכול כמובן לרכוש תעודת סל על מדדים בחו"ל אשר מנטרלת את השפעת המטבע.

 

על מנת לנסות ולשפר את תשואת התיק בטווח הארוך, ניתן להוסיף לתיק חשיפה לשווקים מתעוררים ולמניות בינוניות. יש לקחת בחשבון שאפיקים אלו צפויים להגדיל את תנודתיות התיק ואינם מתאימים לכל משקיע, אלא למי שמעוניין לתבל את התיק ומוכן לקחת סיכון מסוים הכרוך בכך.

 

בשווקים מתעוררים הכוונה היא לכלכלות סין, הודו, ברזיל ודומותיהן, בהן הצמיחה היא מרכיב חשוב בכלכלה העולמית וחלקן נהנות מכח עבודה זול שמספק חומרי גלם ומוצרים זולים לכל העולם.   בהקשר של מניות בינוניות, דוגמא בארץ היא מדד היתר 50, אשר עוקב אחר 50 החברות הגדולות והסחירות ביותר בבורסה, שאינן במדד ת"א 100. בשנים רבות בהן השוק היה שורי, הפגינו חלק מהמניות הבינוניות ביצועים עודפים.

 

אפיקים דוגמא לבניית הרכיב   המנייתי בתיק השקעות:                                

 

 

שם מדד

 

 

 

 

מדד ת"א 25 או 100

 

 

 

 

מדד S&P 500 (ארה"ב)

 

 

 

 

מדד Stoxx50 (אירופה)

 

 

 

 

מדד MSCI שווקים מתעוררים

 

 

 

 

מדד יתר 50

 

 

 

 

 

 

 

 

  ככל שסוחר מעוניין בסיכוי (ובהתאם סיכון) גבוה יותר בתיק, כחלק מניסיון להשיג תשואות גבוהות יותר, עליו להשקיע רכיב גדול יותר בחלק המנייתי.

 

רכיב אגרות חוב (אג"ח)

 

סביבת הריבית האפסית בה אנו נמצאים היום, יוצרת אתגר גדול מבעבר ביכולת להביא תשואות טובות באפיק זה. כשהריבית ירדה, הביקוש לאג"ח עלה ובהתאם מחירן עלה, מה שהוביל לרווחים גדולים למחזיקים.

 

השאלה הגדולה כעת, היא משך החיים הממוצע הנכון לאגרות החוב בתיק. האם נכון להחזיק אג"ח קצרות הנותנות תשואה אפסית אבל ישמרו על ערכן באופן יחסי ביום בו הריבית תחל לעלות, או אולי נכון להמשיך ולהחזיק באג"ח לטווח בינוני ומעלה הנותנות קצת יותר ריבית ואולי עוד ימשיכו להרוויח בתקופה הקרובה, אבל יהיו חשופות להפסדים משמעותיים ביום בו הריבית תעלה (או שהציפיות לכך יהיו קונקרטיות)?

 

התשובה היא אי שם באמצע, ככל שארצה להיות סולידי יותר, אקנה אג"ח עם משך חיים קצר יותר לפדיון ורכיב אג"ח ממשלתי גדול יותר.

 

בניה נכונה של רכיב האג"ח בתיק השקעות תאזן בין מספר אפיקים בסיסיים:

 

 

  • ממשלתי מול קונצרני (של חברות)
  • שקלי מול צמוד (צמוד למדד המחירים לצרכן).
  • משך חיים קצר לפדיון מול הארוך.
  • אג"ח מקומי ואג"ח זר. 

על מנת לנסות ולשפר את תשואת התיק בטווח הארוך, ניתן להוסיף לתיק חשיפה לאפיק השקעה   High yield . מכשירים פיננסים המשקיעים באג"ח בעלות תשואה שעשויה להיות גבוהה מתוך הנחה שגם אם חלק מהחברות לא יחזירו את החוב, התשואה של שאר אגרות החוב עשויה לפצות על כך ויותר. רכיב נוסף שניתן להכניס הוא אגרות חוב בחו"ל שעשויות לעיתים להציע תשואה אטרקטיבית יותר מזו של אגרות החוב הקונצרניות בארץ.

 

אפיקי השקעה דוגמה לרכיב אג"ח בתיק ההשקעות:

 

 

שם מדד

 

 

 

 

רכיב מזומן/שקלי קצר

 

 

 

 

אג"ח ממשלתי צמוד מדד

 

 

 

 

קרן אג"ח קונצרני ללא מניות

 

 

 

 

מדד IBOX 30

 

 

 

 

High Yield  

 

 

 

 

 

 

מי שמעוניין להיות דפנסיבי יותר בחשבון, יכול להגדיל את הרכיב הקצר (משך חיים ממוצע קצר של אגרות החוב) והממשלתי, על חשבון האפיקים האחרים. 

 

לסיכום, ברכישה של מספר נכסים מצומצם', אפשר לבנות תיק השקעות מסודר אשר נותן חשיפה מאוזנת למגוון שווקים וסקטורים. התיק צפוי לעלות לאורך זמן עם העליות בשווקים, אבל יש לקחת בחשבון שהוא גם ירד שכשיהיו ירידות. אז לפני שאתה משלם רכיב חשוב מהתשואה שלך בדמות דמי ניהול למישהו שיעשה זאת בשבילך ולפני שאתה משלם עמלות מיותרות לבנק שלך, דע כי אתה יכול גם לעשות זאת בעצמך.

 

האמור אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. הכותב הינו סמנכ"ל שיווק במיטב דש טרייד בע"מ ובעל עניין אישי בפרסום זה.

 

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

שוק ההון מידע
דלג על שוק ההון מידע
עבור לתוכן העמוד